Forum Gündemi :
*  Windows 10, Çoklu GPU İçin Görev Ataması Özelliği Kazandı
0
Yorum
110
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Çevrimdışı
Webmaster
*******
978
MESAJLAR
971
KONULAR
4
REP PUANI
Site Kurucusu
Jul 2020
(Kayıt Tarihi)
Undisclosed
(Cinsiyet)
#1
08-18-2020, 09:20 AM
SLI ve CrossFire gibi teknolojilerden faydalanan Windows 10 kullanıcıların GPU’ya özel ayarlar yapabileceği bir özellik geliyor.
Özellikle son yıllarda, SLI (NVIDIA) ve CrossFire (AMD) gibi birden fazla GPU çalıştırma özelliği pek fazla önerilmiyor. Ancak bu özelliği kullanan kişiler için yeni sayılabilecek bir Windows 10 özelliği geliyor. Yeni ayarla birlikte yüksek performanslı iş yükleri için hangi GPU’nun kullanılması gerektiği manuel olarak yapılandırılabiliyor.
Microsoft, bunun teknik olarak tamamen yeni bir özellik olmadığını ancak müşteri geri bildirimlerine dayanarak bazı değişikliklere uğradığını belirtiyor. En son Windows 10 20190 test yapısını kullanan kullanıcılar, Ayarlar > Sistem > Ekran > Grafik ayarları veya Ayarlar > Oyun > Grafik ayarları‘na giderek seçtiği bir GPU’yu yüksek performans olarak ayarlayabiliyor. Microsoft’un açıklaması ise şu şekilde:
“Birden fazla yüksek performanslı GPU’ya sahip bir kullanıcıysanız ve bu GPU’lardan hangisinin yüksek performanslı iş yüklerinde kullanılmasını istiyorsanız bu ayarı şimdi yapabilirsiniz.”

Microsoft ayrıca seçim ekranının yanında, kullanıcıların uygulamaları hangi GPU’ya özgü çalışması gerektiği konusunda özgürlük sağlamak için Grafik Ayarları bölümünü de güncelledi. Bu çok kapsamlı bir değişiklik olmasa da bazı durumlarda etkili olabilir. Örneğin birden fazla GPU çalıştırıyorsanız ve bunlardan birisi daha sıcak çalışıyorsa çözüm sağlamak için yardımcı olabilir.
Bu özelliğe şu an için erişmek için Windows Insider programına dahil olmak ve 20190 güncellemesini yapmak gerekli. Ancak ilerleyen günlerde tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulmasını bekliyoruz.


Hızlı Menü: