Forum Gündemi :
*  Intel DG1 GPU Üretimi Başladı! 2021’de Geliyor
0
Yorum
104
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Çevrimiçi
Webmaster
*******
978
MESAJLAR
971
KONULAR
4
REP PUANI
Site Kurucusu
Jul 2020
(Kayıt Tarihi)
Undisclosed
(Cinsiyet)
#1
08-15-2020, 10:27 AM
Yıllardır konuşulan Intel ekran kartı için üretim düğmesine basıldı. Intel DG1 GPU üretimini başladığı duyuruldu.
Intel Architecture Day etkinliği sırasında baş mimar Raja Koduri önemli bir duyuru yaptı. 2018 yılından beri konuşulan Intel ekran kartı için sonunda üretim aşamasına gelindiği açıklandı. Intel Xe-LP grafik mimarisi üzerine kurulu olan Intel DG1 GPU için bu yıl sonuna işaret ediliyor. Hatta geliştiriciler Intel DevCloud üzerinden testlere bugünden başlayabiliyor.
Xe-LP mimarisi aynı zamanda Tiger Lake işlemcilerin de grafik işlemlerine güç veriyor. Bu işlemcilerin önceki nesillere göre çok daha iyi grafik performansı sunmasının beklendiğinin de altını çizelim. Bu arada not olarak Xe tabanlı sunucu GPU’su SG1’in de bu yılın sonlarında gelmiş olacağını belirtelim.
Intel aynı zamanda NVIDIA RTX ailesi gibi üst seviye GPU’lar ile rekabet etmek üzere Xe-HPG (yüksek performanslı oyun) mimarisini de duyurdu. Yüksek performanslı oyun odaklı mimari, Xe-LP mimarisinin watt başına performansı ile Xe-HP mimarisinin ölçeklenebilirliğini ve Xe-HPC (yüksek performanslı hesaplama)’nin frekans optimizasyonunu bir araya getiriyor. Bu yeni mimari, GDDR6 tabanlı bir bellek alt sistemi ile birleştirilmiş durumda. Kart ayrıca, ışın izlemeyi de destekleyecek. Intel, Xe-HPG mimarisinin ise gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor.


[Resim: intel-dg1-gpu-uretimi-basladi-2021de-geliyor.jpg]


Hızlı Menü: