Forum Gündemi :
*  İçişleri Bakanlığı açıkladı; vale ve değnekçiler için yeni düzenleme
0
Yorum
122
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Çevrimiçi
Webmaster
*******
978
MESAJLAR
971
KONULAR
4
REP PUANI
Site Kurucusu
Jul 2020
(Kayıt Tarihi)
Undisclosed
(Cinsiyet)
#1
08-13-2020, 06:21 PM
Şikayet ve mağduriyetlerin artması ile birlikte İçişleri Bakanlığı vale ve değnekçiler konusunda detaylı bir çalışma başlattı.
Özellikle büyük şehirlerde park sıkıntısının doğması ile birlikte vale ve değnekçiler günden güne artmaya başladı. Hal böyle olunca sürücülerin yaşadığı mağduriyetler de arttı. İçişleri Bakanlığı da bu durumun farkında olacak ki oldukça kapsamlı bir değişiklik hazırlanıyor. Bundan böyle vale hizmeti veren işletmeler bunu kayıt altına almak zorunda olacak. 3 kilometrelik çap içerisinde verilen hizmet belirli bir ücret tarifesi içinde olacak. Hizmet bedelleri müşterinin göreceği şekilde ibra edilecek. Fiş verilmesi zorunlu olacak. Vale elamanlarının kendilerini belli eden bir kıyafet giymeleri de bir başka gereklilik. Konu hakkında detayların ise önümüzdeki günlerde resmileşmesi bekleniyor.
[Resim: k.png]
Vale olmak için hangi şartlar gerekli olacak? Yapılan açıklamalara göre Vale olmalı şartları şöyle açıklandı, “Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak,Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş ve affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak veya bu suçlardan hakkında devam eden ya da uzlaşmayla neticelenmiş bir kovuşturma bulunmamak, son beş yıl içerisinde, bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış ve alkollü olarak araç kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle, sürücü belgeleri birden fazla geri alınmamış olmak.” İlginizi çekebilir


Hızlı Menü: