Forum Gündemi :
*  Eski Huawei Telefonlar İçin Android Güncellemeleri Sonlanabilir
0
Yorum
87
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Çevrimdışı
Webmaster
*******
978
MESAJLAR
971
KONULAR
4
REP PUANI
Site Kurucusu
Jul 2020
(Kayıt Tarihi)
Undisclosed
(Cinsiyet)
#1
08-17-2020, 10:49 AM
Huawei’nin ABD tarafından verilen geçici Android lisansının süresi doldu. Eğer, Huawei yeni bir anlaşma imzalamaz ise eski Huawei telefonlar için devam eden Android güncellemeleri sonlanabilir.
Hatırlarsanız, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei başta olmak üzere birçok Çinli şirketi ulusal güvenlik tehdidi nedeniyle kara listeye almıştı. Bu doğrultudaysa Google gibi birçok şirket de Huawei ile olan iş birlikteliklerini askı almıştı. Yaşanan bu gelişmelerden sonra aynı zamanda ABD’nin baskılarının sonucunda Huawei’nin Android lisansı ikinci bir emre kadar iptal edilmişti. Bu noktada ise şirkete Ağustos 2020’ye kadar geçici bir lisans verilmişti. Böylece, ABD’nin ambargosundan önce piyasaya sürülen eski Huawei telefonlar, Google servislerine erişim sağlayabilmişti. Bugün ise Huawei’ye verilen geçici genel lisansın süresinin dolduğu açıklandı. Peki, Huawei Android güncellemeleri almaya devam edebilecek mi? Gelin, paylaşılan son raporlara yakından göz atalım.
Bildiğiniz gibi yasaktan önce satışa sunulan eski Huawei telefonlar, Google Mobil Hizmetleri yasağından muaf tutulmuştu. Fakat bugünden itibaren sonlanan Geçici Genel Lisans’ın ardından Huawei için işler tamamen değişebilir.
Paylaşılan raporlara göre, Huawei’nin sonlanan Geçici Genel Lisansı’nın şimdilik eski modeller için ne gibi sorunlar doğuracağı bilinmiyor. Ancak uzmanların belirtiğine göre olası bir yazılımsal uyumluk sonrasında eski Huawei modellerinin Google ve Android desteğinden yararlanamayacağını görmekteyiz.
[Resim: eski-huawei-telefonlar-icin-android-gunc...aber-1.jpg]
Bu da Google’ın olası bir yazılımsal uyumsuzluk sonrasında eski Huawei kullanıcılarına herhangi bir yardım desteğinde bulunamayacağı anlamına geliyor. Yine aynı raporda yer alan bilgilerde ise kullanıcıların yazılımsal uyumsuzluk sonucunda Google’a ait olan uygulamaları kullanamayacağına da özellikle dikkat çekiliyor.
Konuyla ilgili yayınlanan bir diğer raporda ise, Geçici Genel Lisansı biten eski cihazların SafetyNet sistemine geçemeyebileceği de iddia ediliyor. Eğer, böyle bir durum yaşanır ise eski Huawei cihazların mobil ödeme ve bankacılık uygulamalarında bazı sorunlar ile karşılaşabileceği düşünülüyor.
Tabi, şimdilik Huawei cephesinden konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Fakat şirkete yakın kaynaklarca paylaşılan bilgilere göre Huawei’nin kısa bir süre içerisinde resmi bir açıklamayla beraber yol haritasını duyuracağını belirtiliyor.


Hızlı Menü: