Forum Gündemi :
*  AMD, Hibrit Teknolojili Yongalar Üzerinde Çalışmalar Yapıyor
0
Yorum
95
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Çevrimdışı
Webmaster
*******
978
MESAJLAR
971
KONULAR
4
REP PUANI
Site Kurucusu
Jul 2020
(Kayıt Tarihi)
Undisclosed
(Cinsiyet)
#1
08-11-2020, 10:30 AM
AMD, büyük ve küçük çekirdeklerin bir araya geldiği, heterojen yapıdaki hibrit işlemciler üzerinde araştırmalar yapıyor.
Intel, geçtiğimiz aylarda Lakefield mobil işlemcileriyle birlikte Hibrit Teknolojisi için bazı adımlar atmıştı. Sonrasında ise şirketin bu teknolojiyi 12. nesil ile birlikte masaüstü platformuna taşıyacağını öğrendik. Şimdi ise AMD tarafından benzer hamleler gelecek gibi görünüyor.
@Underfox3 tarafından tespit edilen verilere göre kırmızı takım, big.LITTLE benzeri bir hibrit mimarisiyle yüksek performanslı çekirdekler ve düşük performanslı çekirdekler arasında iş yükü paylaşımı yapan teknik bir patente sahip. Tüm patent başvurularında olduğu gibi, bu AMD’nin pazara hibrit bir işlemci sunacağını garanti etmiyor. Ancak şirketin kesinlikle hibrit mimariler üzerinde araştırmalarla meşgul olduğunu gösteriyor.

Gün yüzüne çıkan patent, düşük güçte çalışma süreci için yeni bir komut seti alt küme uygulamasını ana hatlarıyla birlikte açıklıyor. AMD’nin patenti, daha yüksek performans için optimize edilmiş daha büyük ve tam özellikli işlem çekirdeklerinde bir talimat alt kümesinin yürütülmesine izin verirken, ikinci bir talimat alt kümesi ise güç verimliliği için tasarlanmış daha küçük, basitleştirilmiş çekirdeklerin çalışma prensibini ortaya koyuyor. Ayrıca iki çekirdek tipi arasında iş parçacığı transferini hızlandırılmak amacıyla hazırlanan hafıza konumlandırma yöntemi ana hatlarıyla birlikte açıklanmış.

Pratikte büyük çekirdekler ağır performansa duyarlı iş yüklerini yürütürken, küçük çekirdekler daha hafif görevleri yerine getirecek. Herhangi bir çekirdek meşgul olmadığında pasif moda geçebiliyor ve böylece güç tüketimi daha iyileştirilebilir hale geliyor.
Intel, Foveros 3D tekniğiyle birlikte işlemci içerisindeki kalıpları farklı şekillerde konumlandırabiliyor. Ancak hibrit tasarım için bu tür gelişmiş bir istifleme teknolojisi şart değil.

Underfox ayrıca patentin hala düzeltme aşamasında olduğuna, dolayısıyla değişikliğe uğrayabileceğine dikkat çekiyor. AMD cephesinde hibrit mimarili yongaları kesin olarak göreceğimizi söylemek mümkün değil ancak ne olursa olsun şirketin bu alanda aktif araştırmalar yaptığını söyleyebiliriz.
ARM‘nin big.LITTLE mantığı birçok teknolojik cihazda kullanılmaya devam ediyor. Intel ve AMD gibi önemli şirketler ise yongalarında yavaş yavaş bu felsefeyi benimseyecek gibi görünüyor. Başka bir teknoloji devi Apple, akıllı telefon ve tabletlerinde benzer bir tasarım zaten yıllardır kullanıyordu. Intel işlemcilerin kullanıldığı Mac’ler ise artık kademeli olarak ARM tabanlı yongalar kullanmaya başlayacak.


Hızlı Menü: